Bezpodmínečná láska

Již několik týdnů mám v hlavě myšlenky na „bezpodmínečnou lásku“ k našim dětem. Přemýšlím nad tím, jak se nejen naše nejmenší děti, ale i dospělí někdy setkávají s určitou formou odmítání lásky od rodičů, jen proto, že nesplňují jejich požadavky, představy nebo cíle. (Syn se živí něčím jiným, než co si pro něj rodiče představovali, dcera vychovává své děti jinak, než se od ní očekává, dítě zlobí, kňourá, má vlastnosti, které rodiče odsuzují… ).

Věřím, že bychom našim dětem měli projevovat lásku „ať se děje, co se děje“. Ať se ráno probudí s úsměvem na rtech, nebo s ukňouranou náladou. Ať vypadá, jak vypadá. Ať má takové, či makové vlastnosti a možná nejvíce – ať se chová, jak se chová. Už slyším některé lidi v mém okolí, kteří by mi na tohle řekli – „To ho chceš rozmazlit?“ Nechci. A navíc nevěřím, že tím, že mu budu projevovat svou lásku, ho mohu rozmazlit. Dítě mohu rozmazlit svou nedůsledností, špatným vedením, mohu špatně nastavovat hranice nebo hranice nedodržovat,… Ale dávat přespříliš lásky? Pohlazení, hezké slovo, pozornost… ? V téhle době? To snad ani není možné…

Bohužel i když se snažím si dávat pozor, tak je opravdu těžké projevovat lásku dítěti, i když dělá ty věci, které mě tak strašně rozčilují!! Nebo když se zdá, že zkouší naši trpělivost, hranice! Ufff… I když vím, že bych chtěla svým dětem vždy připomínat, že i když se zrovna zlobím na to, co právě udělaly, mám je moc ráda. Ne vždy mám energii, sílu a trpělivost jim to říct tak, jak si přeji. Někdy jsem ráda, že nevybouchnu a zachovám alespoň trochu klidnou hlavu.

No a přestože se snažím mluvit s naším okolím o tom, jak bych byla moc ráda, kdyby se láska k dítěti nepodmiňovala, tak se někdy setkávají s poznámkami typu: „Hodné děti nepláčou. Tohle není naše Verunka. Naše Verunka není tak ukňouraná… My máme rádi jen Kubíka, který nepláče.“ Nebo: „Když by ses takhle choval, tak to by tě nikdo neměl rád.“ A tak dále. Někdy jsem dostatečně pozorná na to, abych pak dětem řekla, že to samozřejmě není tak myšlené a že je dotyčný má rád, i když pláče, jen neví, jak jinak na to reagovat…

Věřím, že dítě je prostě dítě. Bude zkoušet, co všechno dovolíme, kam až může zajít. Bude se chovat „dětinsky“ – jak jinak by se mělo chovat? A to, že nás to rozčiluje, je tak trochu náš problém, ne? Proč bychom dětem měli brát naši lásku? Aby je pak trápila nejistota, úzkost, nízké sebevědomí… Aby se pak celý život snažily přizpůsobovat nám, aby dělaly to, co se nám líbí, abychom jim lásku projevili? Aby se necítily upřímně milované? Vždyť to uškodí jejich pohledu na ně samé a možná jim to svým způsobem bude zabraňovat i v růstu a rozvoji…  Mohla bych pak čekat, že mě mé dítě bude milovat za všech okolností? I když nebudu zrovna dělat přesně to, co chce? I když budu mít já sama svou „krizi“?

Upřímně moc ráda bych došla do bodu, kdy mé děti budou vždycky a za každých okolností vědět, jak moc je mám ráda. I když se na ně zlobím, i když udělají největší průšvih… a ještě radši bych, aby vždy dělaly to, co ony samy chtějí. Aby něco nedělaly jen proto, aby nám udělaly radost (kolik já mám kamarádů, kteří dokončovali VŠ jen kvůli rodičům – případně výběr školy či zaměstnání dělali podle nich!!!), nebo případně aby můj nesouhlas jim nebránil dělat něco, co oni chtějí…

Chápu, že se to lehce řekne, těžko dělá… Ale moc bych si přála, abychom všichni měli sílu na to dělat věci tak, jak věříme, že jsou správné a jak je cítíme a ne tak, jak se od nás očekává, či jak nám zrovna diktuje nějaký „společenský kodex“.

Zkusili jste už náš online Montessori kurz?

Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.

Komentáře