Nejznámější české vánoční zvyky a tradice

Celé vánoční období je protkáno kouzelnou atmosférou a právě v tomto výjimečném čase rádi objevujeme staročeské vánoční tradice. Už během adventu si zdobíme domovy adventním věncem, který nám pomocí čtyř svíček pomáhá ukrajovat čas do Štědrého dne. Společně připravujeme betlém, jako symbol místa Ježíšova narození. Vánoce jsou rodinné svátky, povídejme si s dětmi o významu Vánoc, přečtěme si nějaký vánoční příběh a na Štědrý den se společně pusťme do některých vánočních zvyků, které tady jsou s námi již po staletí. Tyto vánoční tradice se předávají z generace na generaci, vysvětleme dětem jejich myšlenku, aby je mohly s láskou poslat zase dál.

10 nejkrásnějších vánočních zvyků, na které bychom neměli zapomenout

Plodné jmelí

Svazek jmelí patří k tradiční vánoční výzdobě, přidáváme jej do vázy k voňavým větvičkám, ale hlavně zavěšujeme na lustr nebo nad dveře. Polibek pod větvičkou jmelí má údajně přinést líbajícímu se páru lásku a plodnost během následujícího roku. Darované jmelí navíc přináší do domova štěstí.

Šťastná vánočka

Ručně pletená vánočka patří k českým vánočním tradicím už dlouhá léta. Vánočka svým tvarem připomíná Ježíška zavinutého v peřince a měla by se péct během noci před Štědrým dnem. Můžeme zkusit do vánočky zapéct jednu kuličku suchého hrášku – ten, kdo hrášek ve svém kousku pečiva objeví, bude mít po celý příští rok štěstí.

Zlaté prasátko

A když to vydržíš až do večera… Ano, tato česká vánoční pověra vznikla už ve středověku, proto se zabydlela ve většině domácností. Říká se, že ten, kdo se bude během celého dne až do štědrovečerní večeře postit (případně nebude jíst maso), spatří zlaté prasátko. Proto na Štědrý den jíme bezmasá jídla. Vidět zlaté prasátko znamená štěstí a hojnost v dalším roce.

Štědrovečerní hostina

Když přijde okamžik, na který se celá rodina těší, sejdeme se u štědrovečerní hostiny. Ke stolu by se mělo usednout až v okamžiku, kdy se na obloze objeví první hvězda, která je považována za symbol počátku Vánoc a narození Ježíše Krista. Měli bychom myslet i na náhodného kolemjdoucího. Na stůl se proto prostírá pro jednoho hosta navíc. Nezapomeňme ani na to, že od štědrovečerní večeře se nesmí vstávat, a to až do doby, než všichni dovečeří.

Štědrá šupina

Kapr bezesporu patří k českým Vánocům. Pod každý talíř proto vložíme šupinu z kapra, přinese nám hojnost a bohatství pro celý příští rok. Není neobvyklé, že si po večeři schováváme tuto šupinu i do svých peněženek.

Hvězdičkové jablíčko

Po štědrovečerním menu se většinou rozkrajují jablka. Dokonalá hvězdička při průřezů jádřincem prý značila štěstí a zdraví. Červ nebo zčernalý jádřinec nemoc a kříž úmrtí.

Vdavkuchtivý střevíc

Tento zvyk se odpradávna přisuzuje svobodným ženám. Po večeři se nezadaná slečna postaví zády ke dveřím a pravou rukou za sebe hodí  střevícem (jinou botou). Pokud špička boty ukazuje ke dveřím, žena se může těšit na brzké vdavky.

Medové tváře

Podle staroslovanského zvyku si lidé na Štědrý den mazali na tváře med. Aby byli sladcí a získali si tak oblibu a lásku bližních během následujícího roku.

Věštecké olovo

Lití olova na Vánoce je tradiční věštění budoucnosti za pomoci roztaveného kovu a následného vylití do studené vody. Ve vodě ochlazením vzniknou rozličné tvary a je jen na nás, jaký osud z tohoto odlitku dotyčnému předpovíme.

Ořechové lodičky

Pouštění lodiček ze skořápek od vlašských ořechů je stále živým zvykem, i proto, že se jedná o velmi nenáročnou aktivitu, kterou hravě zvládnou i malé děti. Nejlepší variantou je vložit do prázdné skořápky knot a následně je zalít roztaveným voskem. Lodičky tak budou nejstabilnější. Do mísy s vodou všichni vloží svou loďku se zapálenou svíčkou a pozorujeme, kam se lodičky vydají. Výkladů těchto pohybů je však mnoho, nejlépe bude, když se lodičky seskupí uprostřed. To znamená, že rodina bude příští rok fungovat dobře pospolu. Když se jedna loďka vydá pryč od ostatních, dotyčný se chystá k odchodu.

Nemusíme dodržovat všechny výše zmíněné zvyklosti, ale důležité je, abychom si užili tyto vánoční tradice s dětmi. Abychom jim ukázali to původní kouzlo Vánoc, nejen to materiální a komerční.

Zkusili jste už náš online Montessori kurz?

Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.

Komentáře