fbpx

Podzim a zima v pohybu

V létě je to tak nějak snazší… když si vaše dítko může veškerou nadbytečnou energii  vybít na hřišti. Jak zajistit dětem veledůležitý pohyb i ve chvíli, kdy je už brzy po vyzvednutí ze školky a školy venku chladno a tma?

Je všeobecně známo – alespoň v Montessori kruzích – že pohyb je absolutně nutný pro dobré prospívání dítěte, jeho dobré zdraví a rozvoj. Pohyb je neoddělitelně spjatý s myšlením a bytím; pokud se ho dětem nedostává dost, jsou často náladové, frustrované, anebo naopak překypují nadbytečnou energií. Jakmile se venku začne brzy stmívat a je chladněji, máme tendenci trávit mnohem více času uvnitř a tíhneme k sedavým aktivitám, které by zabavily nás i naše děti. Přesto je však stále spousta způsobů, jak umožnit pohybovou aktivitu, kterou vaše dítě potřebuje.

  • Praktický život! Pokud cítíte, že Montessori příznivci používají Praktický život jako řešení pro jakýkoliv problém, tak se nemýlíte: jeho výhody jsou totiž stejně tak širokosáhlé jako snadno dostupné. Praktický život dovoluje vašemu dítěti vynakládat energii smysluplným, účelným způsobem, který mu přinese pocit úspěchu, posílí sebevědomí a pomůže získat důležité životní dovednosti. Přijde vám ale, že se u něho dítě dostatečně nehýbe? Zkuste zapojit malé dítě do velkých úkolů jako je vysávání obývacího pokoje, vytírání kuchyně, mytí vany nebo utírání prachu z poliček knihovny. Všechny tyto aktivity zahrnují koordinaci celého těla, opatrnost, pečlivost a často i manipulaci s těžkými předměty. Společná práce s dítětem vás možná bude bavit mnohem více, než byste čekali. Zkuste to!
  • Pohybové hry. Internet změnil naše životy mnoha způsoby. Jedním z jeho příjemnějších následků jsou nekonečné zdroje informací, které máme díky němu k dispozici. Vyzkoušejte zadat do vyhledávání “pohybové hry doma” nebo “když je venku ošklivo” a už se můžete kochat nesčetnými nápady ostatních rodičů a učitelů. V první řadě doporučujeme jednoduché aktivity, které nevyžadují nic víc, než co najdete v běžné domácnosti, a u kterých nestrávíte více času přípravou než samotnou hrou. Nastavte dítěti jednoduché a rozumné hranice – například: „V obývacím pokoji můžeme míčky kutálet, ale ne házet.“ Je mnohem jednodušší přizpůsobit aktivitu pravidlům vaší domácnosti (jako: „Žádné běhání v kuchyní!”), než vysvětlovat malému dítěti, že pravidlo pro tentokrát neplatí, ale bude zpět v platnosti po ukončení hry. Určitě zahrňte úklid jako přirozený způsob, jak děti po divoké hře „zchladit“, a je-li to jen trochu možné, neostýchejte se „řádit“ dohromady!
  • Běžte ven, i když je tam ošklivo. Přestože je venku chladno, vlhko nebo tma, můžete si užít přinejmenším kratší procházku. Vzpomeňte si na staré pořekadlo, že „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení,” sbalte se a vyražte. Nakonec naučit dítě, že pobyt venku je pro nás dostupný a příjemný bez ohledu na počasí, je veleužitečná a prospěšná věc. Nejdříve samozřejmě zvažte bezpečnost: kam se vydat, nepotřebuje-li dítě reflexní prvky na oblečení, a podobně. A zkuste si povšimnout jedinečných výhod nebo krás, kterých by se vám normálně nedostalo: cachtání se v loužích, krásu pouličních světel a rozsvícených nočních výloh, nebo nakonec i hřejivé přivítání vašeho domova po večerní vycházce.

Zkusili jste už náš online Montessori kurz?

Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.

Komentáře