Chcete být Montessori rodič, ale….

Řekněme, že jste zaprodáni – věříte, že Montessori je správná cesta pro vás a vaši rodinu. Jaké jsou nejčastější překážky mezi námi rodiči a touto volbou?

1. Montessori škola je pro vás nedostupná. Montessori školy bohužel ještě nejsou tak rozšířené, aby byly dostupné každému dítěti. Na mnoha místech jsou nejen vzácné, ale také mají v naprosté většině tendenci být soukromé, a proto jsou pro většinu lidí neúnosně drahé. I když vás to mrzí a odrazuje, neznamená to, že nemůžete být Montessori rodiči. Raději se vydejte hledat školu, která bude co nejvíce vyhovovat vaší rodině.

Hledejte školy, které jsou laskavé a respektují své studenty, mají osnovy zaměřené na celostní rozvoj a učebny, které se vyznačují pořádkem, krásou a přírodou. Zeptejte se potenciálních pedagogů na jejich názory na nezávislost, disciplínu, odpovědnost, základní potřeby dětí a pokud možno smíšené věkové skupiny. Je pravděpodobné, že pokud je s vámi škola spojena v těchto důležitých bodech, můžete navázat úspěšné partnerství, i když nejsou přímo Montessori.

Samozřejmě se také můžete stát Montessori učitelem, nebo si založit vlastní školu! Mnoho, mnoho Montessori škol vzniklo, protože jejich zakladatelé nemohli najít školu, kterou hledali; a mnoho, mnoho učitelů se vydalo na tuto kariérní cestu prostřednictvím svých vlastních dětí. Byli byste ve vynikající společnosti!

2. Nemáte zdroje na výrobu nebo nákup všech „Montessori věcí“. Je snadné se chytit do pasti víry, že Montessori je o krásných materiálech, lesklých laminovaných jazykových kartách a krásném dětském nábytku. Ale to prostě není pravda a věřte mi, že se můžete řídit podle nejhlouběji držených Montessori principů, aniž byste někdy zblízka viděli růžovou věž.

Montessori výchova spočívá v tom, vidět dítě takové, jaké ve skutečnosti je, porozumět principům jeho rozvoje a respektovat ho jako jedinečnou osobu, kterou je nyní, tak i tou budoucí, kterou se stává. I když jsou naše učební osnovy a materiály pečlivě připravené a cenné, nejsou klíčem k naší metodě; nejdůležitější částí je přístup a vztah k dítěti.

3. Nad světem svého dítěte mimo domov máte jen malou kontrolu. Víme, že připravené prostředí je podstatnou součástí Montessori přístupu. Ale co prostředí, které nemůžeme kontrolovat – širší rodina, děti na hřišti, škola, nákupní centrum, televize … celá naše společnost. Je vůbec možné praktikovat Montessori rodičovství v tomto novém světě, víc jak století daleko od toho, ve kterém se původně vyvinulo?

Je pravda, že doktorka Montessori si stěží dokázala představit kulturu a překážky, kterým dnešní rodiče čelí. Na druhou stranu pracovala a učila přes překážky, které si dnes mnozí z nás těžko dokážeme představit, mimo jiné včetně dvou světových válek.

Nemůžeme zabránit našim dětem v prožívání jakéhokoli méně ideálního prvku světa. Může být jistou útěchou vzpomenout si jak zásadní vliv mají rané zkušenosti v domácím prostředí a v rodině. Místo propadání zoufalství nad věcmi, které nemůžete změnit, zaměřte se na své dítě. Dejte mu dostatek příležitostí k budování sebevědomí, nezávislosti, kritického myšlení a schopnosti řešit problémy. Buďte k dispozici, abyste vyslechly jeho obavy a pocity; navazujte mezi sebou smysluplnou komunikaci. Ukažte mu, že důvěřujete jeho výběru a úsudku a dejte mu vědět, že jste tu pro něho, když to bude potřeba.

4. Pracovní a životní závazky vám kříží cestu. Montessori není jen pro rodiče, kteří zůstávají doma a žijí na samotě u lesa zalité sluncem. Naopak, všichni máme takzvané „skutečné životy“- zaměstnání a závazky, stejně tak jako špatné dny a špatné nálady. Montessori nám nedává za úkol vytvářet pro naše děti idylické, dokonale opečovávané dětství (nebo nás pokárat, když nemůžeme). Místo toho nás žádá, abychom děti jednoduše viděli jako úplné lidské bytosti, respektovali jejich potenciál i jejich duši a nabídnout jim, aby s námi žili ve spolupráci a partnerství.

Neexistuje žádný stanovený požadavek na to, „kolik“ musíte udělat, abyste se kvalifikovali jako „dost Montessori“. Pokud zjistíte, že vám chybí čas, řiďte se heslem: “Kvalita nad kvantitou.“ Zaměřte se na využití času, který máte k dispozici – prožívejte přítomnost každodenních okamžiků i mimořádné zážitky. Vyvarujte se pasti práce pro vaše dítě místo práce s vaším dítětem. Koneckonců, zapojení vašeho dítěte do povinností a pochůzek po vašem boku, vám může poskytnout jak soudržnost, tak praktické životní zkušenosti a příležitosti.

5. Něco se vám na Montessori nelíbí. Nenechte se odradit, pokud narazíte na část Montessori teorie nebo osnov, která vám nedává smysl nebo nefunguje pro vaši rodinu. Nejsme náboženský kult. Netvrdíme, že známe jediný pravý životní styl a nekontrolujeme ani ten váš. Musíte si vybrat, co vám a vaší rodině vyhovuje. Vždy existuje více způsobů, jak něco udělat. Koneckonců, v celém Montessori světě existuje spousta diskutabilních bodů a neshod. Doufám, že mluvím za nás všechny Montessoriány, když vás pobídnu ke čtení , studiu, pozorování a snaze dozvědět se více o tom, v co věříme a děláme – ale také se s námi podělte. Jsme vždy dychtiví učit se od vás a vašich dětí.

 
 

Zkusili jste už náš online Montessori kurz?

Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.

Komentáře