Součástí poznávání přírody je dětmi oblíbený hmyz. Rády pozorují včelky při práci a zajímají se o jejich pestrý život. Při procházce v lese jsou fascinovány hemžením mravenců v mraveništi. A ani poletování motýlů z květu na květ nenechá žádné dítě bez povšimnutí, obdivují jejich barevné obrazce na křídlech a zajímají se o jaký druh se jedná. Rozhodli jsme se dnešní příspěvek věnovat tematicky právě hmyzu, který by děti mohl zaujmout při práci s pomůckami.
„Cílem je naučit děti vnímat souvislosti všech věcí, jednotný celek, pochopit řád světa, najít si své místo v něm a naučit se zacházet se sebou a s okolím.“ Maria Montessori
Dřevěné kostičky s obrázky ze života včel – Pestrost využití doma vyráběné pomůcky ocení nejen děti, ale i rodiče. Aktivita na procvičování motoriky při stavění komínu nebo včelího úlu. Kresby včel zobrazující jejich práci nebo zařazení ve včelím úlu můžete využít k vyprávění. Obrázky jsou vždy v páru, takže další možností je zahrát si pexeso.
Jde o pomůcky, které dítěti pomohou na cestě k samostatnosti, rozvoji jeho jemné motoriky a koordinaci oko-ruka.
Pavouk jako jeden ze vzorů – na plstěné podložce s knoflíky. Nácvik koordinace oko-ruka, kdy děti mají za úkol přiřadit správný tvar a pomocí knoflíku a knoflíkové dírky zapnout na plstěnou podložku.
Párování barevných víček z PET lahví na předtištěné karty se vzorem např. motýla, housenky. Úkolem je přiřadit správné barvy podle vzoru.
Motýl – tvoření vzorů díky barevným špachtlím. Další možnosti práce s touto pomůckou: Pokud na špachtličky nalepíte magnetky, mohou děti skládat vzory např. na ledničce, to mají moc rády. Rozstříhejte obrázky hmyzu a podlepte špachtličkami, děti mohou skládat obrázky jako puzzle.
Housenka – práce s barevnými bambulkami, které děti přiřazují na předtištěné karty dle vzoru. Lze použít i na rozvoj matematiky, kdy dítěti představujeme pomocí bambulek a předtištěných číslic množství.
Beruška – počítání teček. Pro starší děti možno použít na sčítání teček berušky z rozevřených křídel a pokládání správného množství teček na druhou berušku.
Pomůcka pro mladší děti na párování motýlích křídel. Podle papírové šablony přiřazujeme plstěné části motýlích křídel. Děti tak mohou procvičovat barvy a tvary.
Párování – fotka hmyzu s jeho podobou na obrázku. Děti za pomoci kolíčku procvičují i správný úchop.
Párování křídel motýlů (pro starší děti lze přidat karty s názvy). Pomůcku lze doplnit i o vývoj motýla.
Na vybraných pomůckách naleznete hlavně vzor motýla, včely, mouchy, housenky, berušky, mravence, kobylky, vážky, šneka a pavouka. Zpracování záleží na vašich možnostech a oblibě materiálů. Do výroby pomůcek můžete zapojit i vaše děti a strávit s nimi příjemný čas.
Inspirovat hmyzí tématikou se můžete také na www.montessorihracky.cz. Stačí zadat do vyhledávacího okna název hmyzu a nalezené smysluplné pomůcky vás zaručeně nezklamou. Například motýlí zahrádka nebo domeček pro hmyz nabízí zcela nový pohled na „školu hrou“. Na vlastní oči mohou děti sledovat vývoj motýlů a pestrý život hmyzu.
Zkusili jste už náš online Montessori kurz?
Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.