Jak připravit batole na změny

Rovnováha mezi konzistencí a změnou

V Montessori praxi mluvíme často o konzistenci natolik, že se někdy můžeme bát změny. Konzistence je základním kamenem přípravy prostředí pro batolata. Vše je pro batolata tak velké a nové, že konzistence jim pomáhá připravit se a vědět, co mohou očekávat. Batolata hledají vzory, které by se adaptovaly do jejich kultury a komunity. Když si myslí, že se zítra něco stane a ono se tak opravdu stane, pomalu to buduje stále větší důvěru. Konzistence proto buduje důvěru.

Přesto je změna přirozenou součástí života; roční období se mění, zájem dítěte se mění stejně tak jako se noc změní na den. Změna je dobrá, udržuje věci čerstvé a nové. Když je změna vyvážena konzistencí, pomáhá dětem být flexibilní a rozvíjet schopnost řešení problémů. Když neustále dochází ke změně bez jakékoli konzistence, stává se z toho chaos. Chaos ztěžuje batoleti sebevědomí a zůstává tak závislejší, protože je více závislé na dospělém, aby vůbec porozuměl, co se děje.

Existují dva obecné způsoby, jak vyvážit změnu a konzistenci. Jedním ze způsobů je provádět malé množství změn při zachování konzistence většiny věcí. Dalším způsobem je jasná zřejmá změna, po které následuje období konzistence. Mezi těmito dvěma typy existuje spousta různých kroků ke změně. Pochopením dvou protilehlých konců rovnováhy konzistence a změny můžete přizpůsobit Montessori praxi vaší jedinečné situaci.

Příprava na malé změny

První je pomalá změna po dlouhou dobu. Zde je konzistentní tolik věcí, že děti se stále cítí jisté, co mohou každý den očekávat. Těch pár změn, ke kterým dojde, je tak malých, že vyvolávají zájem a fascinaci. Příkladem je sledování růstu zahrady. Zahradu je třeba zalévat, čistit, milovat a každý nový pupen je malý zázrak. Dalším příkladem je poskytování nových lekcí ve třídě, jak dítě roste.

Tyto změny lze snadno řídit a někdy k nim dojde, aniž bychom o tom věděli. Přesto je důležité tyto změny uznat, což nám umožní vidět náš růst. Je také důležité upozornit na tyto změny, protože díky nim je svět úžasnějším a tajemnějším místem. Například při prvním sněhu buďte nějaký čas venku a obdivujte změnu ročních období. Nenechte se tak pohltit důležitostí důslednosti a dejte batolatům možnost naučit se ocenit podstatu světa.

Příprava na velké změny

Druhý typ změny je náročnější. Jedná se o velkou změnu, kdy jakmile dojde ke změně, bude to jiné. Může to být jednoduchá změna každodenních činností, jako je spánek nebo probuzení. Být vzhůru je velmi odlišné od spánku. Pro batolata je to velká změna a čím konzistentnější je jejich rutina před spaním a spánkové prostředí, tím lépe přechází z bdění na spánek. Tímto typem změny může být také obrovská změna, jakou je přestěhování do nového domu nebo zahájení školky. Mějte s vaším batoletem hodně trpělivosti, bude se muset naučit znovu si důvěřovat, když se učí něco nového. Čím větší konzistence je před a po změně, tím rychleji se batole přizpůsobí. Zde je několik hlavních zásad, které je třeba implementovat před a po velké změně, aby věci šly co nejplynuleji.

Před změnou

  • Mluvte o změně hodně a konkrétními způsoby. Například „Když mi položíš ruku na břicho, můžeš cítit, jak tvůj bráška kope. Má nožky jako ty, ale mnohem menší“ nebo „ Stěhujeme se do nového domu a budou tam tmavě hnědé skříňky“ nebo „Tatínek začíná s novou prací a odejde ráno dřív, takže tě teď začnu brát do školky já.“
  • Počkejte, až vaše batole uvidí fyzické důkazy o této změně, a začněte je připravovat. Například vaše batole může vidět vaše rostoucí břicho, stěhovací krabice nebo nové pracovní oblečení tatínka. Pokud neexistují žádná fyzická evidence, můžete ukázat obrázky. Může se to zdát neintuitivní, ale pokud se s batoletem začnete připravovat příliš dopředu, nemusí to dobře pochopit a může být zmatené.
  • Zapojte své batole co nejvíce způsoby. Udržujte tyto aktivity jednoduché a praktické. Například jim dovolte pomoci připravit pokoj pro svého bratříčka nebo jim dejte možnost pomoct sbalit několik krabic (balení krabic s ručníky je neškodné) nebo je vezměte s sebou na nákup nového oblečení pro tatínkovu novou práci
  • Neříkejte jim, jak se budou cítit. To nemůžeme předvídat.
  • Po změně připravte rutiny. Pokud se malé věci budou měnit i po velké změně, děti se mohou cítit ztracené. Opravdu si promyslete podrobnosti a naplánujte dobře období „ po změně“ takovým způsobem, že i když budou věci nové a jiné, bude to stále konzistentní.

Během změny

  • Naplánujte si, že vše bude trvat déle, než by mělo. To umožní dát vašemu batoleti prostor pozorovat a pochopit vše, co se děje. Pokud vaše batole vycítí stres a spěch, může panikařit, protože nemělo dost času si věci zažít a pochopit změnu.
  • Popisujte svému batoleti průběh dne. Mohou se stát nové věci, které neumí pojmenovat nebo se dobře vyjádřit. Díky rozhovoru s batoletem nejen pomůžete batoleti pochopit probíhající změnu, ale také si může vybudovat slovní zásobu.
  • Mějte spoustu trpělivosti navíc. Tato změna bude pro vaše batole pravděpodobně těžká a psychicky vyčerpávající, proto buďte chápající. Pokud se něco nedaří, připravte si další objetí, další svačinku nebo extra přitulení v posteli.

Po změně

  • Udržujte rutiny a prostředí konzistentní. Můžete mít pocit, že věci úplně nefungují, protože vše je pro vás i vaše batole nové. Dejte tomu trochu času. Než dojdete k závěru, že rutina opravdu nefunguje, buďte konzistentní několik týdnů.
  • Mluvte s dětmi o změně a připomínejte jim všechny nové věci. Promluvit si o situacích před změnou může také pomoci budovat jejich paměť.
  • Mějte i nadále trpělivost. Batolatům trvá přibližně 2 měsíce, než se přizpůsobí nové rutině, než začnou projevovat sebevědomí a nezávislost v rutině.

Role absorbující mysli související se změnou

Maria Montessori pojmenovala mozek dětí do 6 let jako absorbující mysl. Tato absorbující mysl dává dětem schopnost učit se bez větší námahy. To znamená, že se učí bez jakéhokoli vědomého úsilí a někdy si ani neuvědomují, že se učí. Zkušenosti z doby, kdy má dítě svou absorbující mysl, budují jejich osobnost. Poskytnutím pozitivních zkušeností se změnami v batolecím období se vybudovává proaktivní přístupu ke změně. Tento přístup bude u vašeho dítěte po zbytek jeho života.

Mějte na paměti, že děti také absorbují vaše postoje ke změnám a dění v životě. Pokud se bojíte změn ve vašich životech nebo jste ve stresu, vaše batole to vnímá a přejímá. Batolata důvěřují vašemu pocitu více než svému vlastnímu, protože jsou velmi závislá a ještě nemají životní zkušenosti. Při přípravě batolete na změnu je tedy velmi důležité, abyste se na změnu dobře připravili vy. Tímto způsobem se vaše batole naučí od vás a ze svých zkušeností, že změna je dobrá, a bude mít sebevědomí čelit mnoha novým věcem a zkušenostem ve svém životě.

 

Zkusili jste už náš online Montessori kurz?

Seznámíme vás s Montessori pomocí našeho unikátního video kurzu. Provedeme vás hlavními oblastmi Montessori vzdělávání a naučíme vás, jak pracovat s Montessori pomůckami s dětmi ve věku 3-6 let, ať už doma nebo ve školce.

Komentáře